LG 55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K
4
Release Date
21
Aug
25
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/78e961e2-5a78.jpg
/lg-55nano85a6a-55-inch-139-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K, Direct LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay AirPlay 2 Apple Homekit Display Mirroring Web OS
Dolby Atmos
Model
55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
21-Aug-25
Series
NANO 85A
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K - Display
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range) Multi View
LG 55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K - Physical Design
14.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1235 x 780 x 230 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1235 x 715 x 57.5 mm
LG 55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
Ethernet Sockets
LG 55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5.1
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Magic Remote
LG 55NANO85A6A 55 inch (139 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%