LG 55QNED75SRA 55 inch (139 cm) QNED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/eea5c773-4220.jpg
/lg-55qned75sra-55-inch-139-cm-qned-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Web OS
Brand
LG
Model
55QNED75SRA
Market Status
Available
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 55QNED75SRA 55 inch (139 cm) QNED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 55QNED75SRA 55 inch (139 cm) QNED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
16.3 Kg
Weight With Stand
16.7 Kg
Stand Colour
Black
LG 55QNED75SRA 55 inch (139 cm) QNED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 55QNED75SRA 55 inch (139 cm) QNED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 55QNED75SRA 55 inch (139 cm) QNED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 55QNED75SRA 55 inch (139 cm) QNED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Web OS
LG 55QNED75SRA 55 inch (139 cm) QNED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Universal Control Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 55QNED75SRA 55 inch (139 cm) QNED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%