LG 55QNED82T6A 55 inch (139 cm) QNED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/e7677349-0f2f.jpg
/lg-55qned82t6a-55-inch-139-cm-qned-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Sat May 09 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Apple Homekit, Display Mirroring, Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
55QNED82T6A
Market Status
Available
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 55QNED82T6A 55 inch (139 cm) QNED 4K - Display
Display Type
QNED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 55QNED82T6A 55 inch (139 cm) QNED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.9 Kg
Weight With Stand
15.3 Kg
LG 55QNED82T6A 55 inch (139 cm) QNED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 55QNED82T6A 55 inch (139 cm) QNED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 55QNED82T6A 55 inch (139 cm) QNED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
1
LG 55QNED82T6A 55 inch (139 cm) QNED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Disney+, Amazon Prime, and Apple TV+
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 55QNED82T6A 55 inch (139 cm) QNED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 55QNED82T6A 55 inch (139 cm) QNED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
37%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%