LG 55UF670T 55 inch LED 4K
4
LG 55UF670T 55 inch LED 4K
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
lg-55uf670t-55-inch-led-4k
Mobile
55008
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55008.png
/lg-55uf670t-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
55 Inch
4K, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
IPS 4K Panel, True 4K Engine
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Joystick
Clear Voice 2
Brand
LG
Model
55UF670T 55 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Conventional Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 55UF670T 55 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
IPS 4K Panel, True 4K Engine
LG 55UF670T 55 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
17.8 Kg
Weight With Stand
19.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1240 x 778 x 261 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1240 x 722 x 56.7 mm
Stand Colour
Black
LG 55UF670T 55 inch LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
Yes
LG 55UF670T 55 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Clear Voice 2
LG 55UF670T 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
NFC Ports
LG 55UF670T 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Joystick
LG 55UF670T 55 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 55UF670T 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%