LG 55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K
4
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/1df061a5-38b6.jpg
/lg-55ut90506lb-55-inch-139-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K, Edge LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 150 W
AirPlay 2, Simplink, Web OS
Brand
LG
Model
55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
15 Kg
Weight With Stand
15.4 Kg
Stand Colour
Black
LG 55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Yes, Disney Plus Hotstar, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Simplink, Web OS
LG 55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
LG 55UT90506LB 55 inch (139 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
150 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%