LG 60UB820T 60 inch LED 4K
4
LG 60UB820T 60 inch LED 4K
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
lg-60ub820t-60-inch-led-4k
Mobile
55195
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55195.png
/lg-60ub820t-60-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
60 Inch
4K
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, WEBM, WMV
3D Comb Filter
178 Degrees
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
60UB820T 60 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, VESA Wall Mount, Warranty Card.
LG 60UB820T 60 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
60 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
Yes
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
No
Other Display Features
3D Comb Filter
LG 60UB820T 60 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Stand Material
Plastic
Stand Colour
Black
LG 60UB820T 60 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
LG 60UB820T 60 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HAAC, LPCM, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 60UB820T 60 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side), 2(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Yes
LG 60UB820T 60 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Skype.
Facebook and Social Media Integration
Games
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 60UB820T 60 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 60UB820T 60 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%