LG 65QNED75SRA 65 inch (165 cm) QNED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/c088f1c7-15e6.jpg
/lg-65qned75sra-65-inch-165-cm-qned-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Simplink, Web OS
Brand
LG
Model
65QNED75SRA
Market Status
Available
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 65QNED75SRA 65 inch (165 cm) QNED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
LG 65QNED75SRA 65 inch (165 cm) QNED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
24.5 Kg
Weight With Stand
24.9 Kg
Stand Colour
Black
LG 65QNED75SRA 65 inch (165 cm) QNED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 65QNED75SRA 65 inch (165 cm) QNED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 65QNED75SRA 65 inch (165 cm) QNED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 65QNED75SRA 65 inch (165 cm) QNED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Simplink, Web OS
LG 65QNED75SRA 65 inch (165 cm) QNED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 65QNED75SRA 65 inch (165 cm) QNED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%