LG 65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K
4
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/6228ada3-8381.jpg
/lg-65qned82t6a-65-inch-165-cm-qned-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
4K
AirPlay 2, Apple Homekit, Display Mirroring, Simplink, Web OS
Dolby Atmos
Model
65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K TV
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Display
Display Type
QNED
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
22.5 Kg
Weight With Stand
22.9 Kg
Stand Colour
Black
LG 65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
1
LG 65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Yes, YouTube, Disney plus Hotstar, Prime video, Netflix
Other Smart Features
LG 65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Other Remote Features
Magic Remote
LG 65QNED82T6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Power Supply
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
185 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%