LG 65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K
4
Release Date
3
Jun
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/261d6207-3b4e.jpg
/lg-65qned8ca6a-65-inch-165-cm-qned-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay,AirPlay 2,Apple Homekit,Display Mirroring,Simplink,Web OS
Model
65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
3-Jun-25
Series
QNED8CA
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Display
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range),Multi View
LG 65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
22.8 Kg
Weight With Stand
23.2 Kg
LG 65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Connectivity/Ports
Ethernet Sockets
LG 65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Remote Features
Magic Remote
LG 65QNED8CA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%