LG 65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K
Release Date
19
May
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/6884f245-3c10.jpg
/lg-65qned8xa6a-65-inch-165-cm-qned-miniled-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 185 W
AirPlay,Apple Homekit,Display Mirroring,Simplink,Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
19-May-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Display
Display Type
QNED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
120 Hz
Brightness
500 Nits
Aspect Ratio
Other Display Features
Alpha8 AI Processor 4K Gen2,HDR (High Dynamic Range),Multi View
LG 65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
22.5 Kg
Stand Colour
Black
LG 65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
LG 65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 65QNED8XA6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
185 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%