LG 65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/2ef49625-84e3.jpg
/lg-65qned90t6a-65-inch-165-cm-qned-miniled-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Simplink, Web OS
Model
65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
31 Kg
Weight With Stand
31.4 Kg
LG 65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Connectivity/Ports
1
LG 65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
NA
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Simplink, Web OS
LG 65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Magic Remote
LG 65QNED90T6A 65 inch (165 cm) QNED MiniLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%