LG 65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K
4
Release Date
28
May
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/95ab473a-85c2.jpg
/lg-65ua82006la-65-inch-165-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 165 W
AirPlay AirPlay 2 Apple Homekit Display Mirroring Simplink Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
28-May-25
Series
UA8200
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Alpha 7 Gen8 AI Processor 4K HDR (High Dynamic Range)
LG 65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
16.5 Kg
Weight With Stand
16.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1455 x 904 x 269 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1455 x 841 x 67.9 mm
Stand Shape
Tabletop
LG 65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
LG 65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Netflix Hotstar Prime Video
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 65UA82006LA 65 inch (165 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
165 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%