LG 65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/40f9f4d9-2651.jpg
/lg-65ut90506lb-65-inch-165-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 190 W
AirPlay 2, Simplink, Web OS
Model
65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
23.6 Kg
Weight With Stand
24 Kg
Stand Colour
Black
LG 65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Yes, Disney Plus Hotstar, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Simplink, Web OS
LG 65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 65UT90506LB 65 inch (165 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
190 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%