LG 75UR9050PSK 75 inch (190 cm) LED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
89517
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/ed96594d-b1ec.jpg
/lg-75ur9050psk-75-inch-190-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K, Edge LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Apple Homekit, Simplink, Web OS
Brand
LG
Model
75UR9050PSK
Market Status
Available
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 75UR9050PSK 75 inch (190 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 75UR9050PSK 75 inch (190 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
33 Kg
Weight With Stand
34 Kg
Stand Colour
Black
LG 75UR9050PSK 75 inch (190 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 75UR9050PSK 75 inch (190 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 75UR9050PSK 75 inch (190 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 75UR9050PSK 75 inch (190 cm) LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 75UR9050PSK 75 inch (190 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 75UR9050PSK 75 inch (190 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%