LG 75UT80506LA 75 inch (190 cm) LED 4K
4
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/4568e771-1c45.jpg
/lg-75ut80506la-75-inch-190-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 230 W
AirPlay 2, Display Mirroring, Web OS
Model
75UT80506LA
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 75UT80506LA 75 inch (190 cm) LED 4K - Display
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 75UT80506LA 75 inch (190 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
31.4 Kg
Weight With Stand
31.8 Kg
Stand Colour
Black
LG 75UT80506LA 75 inch (190 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 75UT80506LA 75 inch (190 cm) LED 4K - Audio Features
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 75UT80506LA 75 inch (190 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
LG 75UT80506LA 75 inch (190 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Yes, Disney Plus Hotstar, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 75UT80506LA 75 inch (190 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Magic Remote
LG 75UT80506LA 75 inch (190 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
230 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%