LG 75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K
4
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/ebe10cd6-745f.jpg
/lg-75ut90506lb-75-inch-190-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K, Edge LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 225 W
AirPlay 2, Simplink, Web OS
Model
75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K - Display
4K
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
33 Kg
Weight With Stand
34 Kg
Stand Colour
Black
LG 75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
LG 75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Yes, Disney Plus Hotstar, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Simplink, Web OS
LG 75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Magic Remote
LG 75UT90506LB 75 inch (190 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
225 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%