LG 79UF950T 79 inch LED 4K
4
LG 79UF950T 79 inch LED 4K
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
lg-79uf950t-79-inch-led-4k
Mobile
54599
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54599.png
/lg-79uf950t-79-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
79 Inch
4K, Slim LED
DivX HD
True 4K Engine, Ultra Luminance, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
79UF950T 79 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
LG 79UF950T 79 inch LED 4K - Display
4K
LED Backlight Type
Slim LED
Aspect Ratio
Vertical Viewing Angles
3D TV
Other Display Features
LG 79UF950T 79 inch LED 4K - Physical Design
Colour
White
Stand Shape
U Shape
Stand Colour
Grey
LG 79UF950T 79 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI, RF, Component
LG 79UF950T 79 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
4
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
7.5 W
Other Smart Audio Features
LG 79UF950T 79 inch LED 4K - Connectivity/Ports
Ethernet Sockets
LG 79UF950T 79 inch LED 4K - Smart TV Features
Camera
Microphone
Other Smart Features
LG 79UF950T 79 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 79UF950T 79 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
17%