LG 86NANO85A6A 86 inch (218 cm) LED 4K
4
Release Date
19
Aug
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/d82b50c9-bf19.jpg
/lg-86nano85a6a-86-inch-218-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
86 Inch (218.44 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 320 W
AirPlay, AirPlay 2, Apple Homekit, Display Mirroring, Simplink, Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
86NANO85A6A
Market Status
Available
Launch Date
19-Aug-25
Series
NANO 85A
Warranty
3 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 86NANO85A6A 86 inch (218 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
280 Nits
Aspect Ratio
Other Display Features
Alpha 7 Gen8 AI Processor 4K, HDR (High Dynamic Range), Multi View
LG 86NANO85A6A 86 inch (218 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
45.2 Kg
Weight With Stand
45.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1927 x 1167 x 362 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1927 x 1104 x 59.9 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 86NANO85A6A 86 inch (218 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 86NANO85A6A 86 inch (218 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 86NANO85A6A 86 inch (218 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
1
LG 86NANO85A6A 86 inch (218 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Netflix, Hotstar, Prime Video
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 86NANO85A6A 86 inch (218 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 86NANO85A6A 86 inch (218 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
320 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%