LG 86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/afb60e31-9b70.jpg
/lg-86ut80506la-86-inch-218-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
86 Inch (218.44 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K, Direct LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 224 W
AirPlay 2, Apple Homekit, Display Mirroring, Simplink, Web OS
Brand
LG
Model
86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), HDR Dynamic Tone Mapping
LG 86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
45.2 Kg
Weight With Stand
45.9 Kg
Stand Colour
Black
LG 86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
1
LG 86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Yes, Disney Plus Hotstar, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 86UT80506LA 86 inch (218 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
224 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%