LG OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/bbbba9d5-7212.jpg
/lg-oled42c3psa-42-inch-106-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
42 Inch (106.68 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
LG OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
9.8 Kg
Weight With Stand
10.1 Kg
Stand Colour
Black
LG OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3
2
Ethernet Sockets
1
LG OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Web OS
LG OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED42C3PSA 42 inch (106 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%