LG OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/6ab6f35a-5fb9.jpg
/lg-oled48c3xsa-48-inch-121-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
View all prices
48 Inch (121.92 cm, Ideal for 6-12 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Simplink, Smartphone connect, Web OS
Model
OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
LG OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.9 Kg
Weight With Stand
16.8 Kg
Stand Colour
Silver
LG OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
LG OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED48C3XSA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%