LG OLED48C4XLA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/9ad63a8e-ddcb.jpg
/lg-oled48c4xla-48-inch-121-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
View all prices
48 Inch (121.92 cm, Ideal for 6-12 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 222.99 W
AirPlay 2, Display Mirroring, Web OS
Model
OLED48C4XLA
Market Status
Available
Series
C4
Warranty
3 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG OLED48C4XLA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Refresh Rate
120 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED48C4XLA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.9 Kg
Weight With Stand
16.8 Kg
Stand Colour
Black
LG OLED48C4XLA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED48C4XLA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
LG OLED48C4XLA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Yes, Disney Plus Hotstar, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED48C4XLA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED48C4XLA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
222.99 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%