LG OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K
Release Date
26
May
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/621f9962-f33b.jpg
/lg-oled48c56la-48-inch-121-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
View all prices
48 Inch (121.92 cm, Ideal for 6-12 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay Apple Homekit Display Mirroring Simplink Web OS
Model
OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
26-May-25
Series
C5
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range) Multi View
LG OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.9 Kg
Weight With Stand
16.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1071 x 675 x 230 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1071 x 618 x 46.9 mm
LG OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
1
LG OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED48C56LA 48 inch (121 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%