LG OLED55B46LA 55 inch (139 cm) OLED 4K
4
Release Date
20
May
24
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/d67f2f2c-49de.jpg
/lg-oled55b46la-55-inch-139-cm-oled-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2 Display Mirroring Simplink Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
OLED55B46LA 55 inch (139 cm) OLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
20-May-24
Series
B4
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG OLED55B46LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
120 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED55B46LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.3 Kg
Weight With Stand
14.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1228 x 772 x 235 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1228 x 708 x 45.9 mm
LG OLED55B46LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED55B46LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
1
LG OLED55B46LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED55B46LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED55B46LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%