LG OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/faff878d-7381.jpg
/lg-oled55c3psa-55-inch-139-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Web OS
Model
OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
LG OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.1 Kg
Weight With Stand
16 Kg
Stand Colour
Silver
LG OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
1
LG OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
AirPlay 2, Web OS
LG OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED55C3PSA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%