LG OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K
Release Date
26
May
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/553df20b-00e2.jpg
/lg-oled55c56la-55-inch-139-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay Apple Homekit Simplink Web OS
Model
OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
26-May-25
Series
C5
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range) Multi View
LG OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.1 Kg
Weight With Stand
16 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1222 x 757 x 230 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1222 x 703 x 45.1 mm
LG OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
1
LG OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Other Smart Features
LG OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
LG OLED55C56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%