LG OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K
Release Date
30
May
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/fd64b931-2298.jpg
/lg-oled55c5xla-55-inch-139-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay,Apple Homekit,Display Mirroring,Simplink,Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
30-May-25
Series
C5
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
Alpha 9 Gen8 AI Processor 4K,HDR (High Dynamic Range),Multi View
LG OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.1 Kg
Weight With Stand
16 Kg
LG OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
2
Ethernet Sockets
1
LG OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED55C5XLA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%