LG OLED55G46LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/7ced4d4e-58cb.jpg
/lg-oled55g46la-55-inch-139-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Sat May 09 2026
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Simplink, Web OS
Model
OLED55G46LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K TV
Series
G4
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG OLED55G46LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED55G46LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
17.9 Kg
Weight With Stand
23.2 Kg
LG OLED55G46LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
60 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG OLED55G46LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
1
LG OLED55G46LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
NA
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Simplink, Web OS
LG OLED55G46LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Magic Remote
LG OLED55G46LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%