LG OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K
Release Date
27
May
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/feb7d2a9-f70c.jpg
/lg-oled55g56la-55-inch-139-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Mon May 11 2026
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay, Apple Homekit, Simplink, Web OS
Model
OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
27-May-25
Series
G5
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
Alpha 11 Gen 2 AI Processor 4K, HDR Dynamic Tone Mapping, Multi View
LG OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
16.8 Kg
Weight With Stand
22.1 Kg
LG OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Sound Type
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, PCM, WMA
Total Speaker Output
60 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
LG OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Magic Remote
LG OLED55G56LA 55 inch (139 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
17%
45%