LG OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/10256d09-5d54.jpg
/lg-oled65c3xsa-65-inch-165-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Mon May 11 2026
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Simplink, Smartphone connect, Web OS
Model
OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
LG OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
16.6 Kg
Weight With Stand
18.5 Kg
Stand Colour
Silver
LG OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1
LG OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Magic Remote
LG OLED65C3XSA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%