LG OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K
Release Date
27
May
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/91072b7c-8020.jpg
/lg-oled65g56la-65-inch-165-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 452 W
AirPlay,Apple Homekit,Display Mirroring,Simplink,Web OS
Model
OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
27-May-25
Series
G5
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Brightness
1100 Nits
Response Time
0.1 ms
Aspect Ratio
Other Display Features
Alpha 11 Gen 2 AI Processor 4K,HDR (High Dynamic Range),Multi View
LG OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
22 Kg
Weight With Stand
26.6 Kg
LG OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Total Speaker Output
60 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1
LG OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Inbuilt Apps
Netflix,YouTube,Hotstar,Prime Video
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED65G56LA 65 inch (165 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
452 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%