LG OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/ec187562-3b60.jpg
/lg-oled77b3psa-77-inch-195-cm-oled-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Mon May 11 2026
Starting Price
View all prices
77 Inch (195.58 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Simplink, Smartphone connect, Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K TV
Market Status
Available
LG OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
120 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
26.7 Kg
Weight With Stand
30 Kg
Stand Colour
Silver
LG OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K - Connectivity/Ports
Ethernet Sockets
1
LG OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED77B3PSA 77 inch (195 cm) OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
22%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
45%
17%