LG OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/8ecf7066-d013.jpg
/lg-oled77c3psa-77-inch-195-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Mon May 11 2026
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Web OS
Model
OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
LG OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
23.5 Kg
Weight With Stand
27.1 Kg
Stand Colour
Silver
LG OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
LG OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
AirPlay 2, Web OS
LG OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Magic Remote
LG OLED77C3PSA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
17%
45%