LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K
4
LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
lg-oled77w7t-77-inch-oled-4k
Mobile
53446
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53446.png
/lg-oled77w7t-77-inch-oled-4k-smart-tv-price-in-india
LG
77 Inch
4K
DivX HD
HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision, Perfect Color, Ultra Luminance
110 - 240 V
120 W
Auto volume leveller: Balance, Dolby Atmos
Model
OLED77W7T 77 inch OLED 4K TV
Market Status
Discontinued
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Magic Remote, Power Cord, User Manual, Warranty Card
LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
77 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
Yes
Brightness
900 Nits
Aspect Ratio
3D TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K - Physical Design
Colour
Black
Dimensions With Stand(WxHxD)
1721 x 989 x 46 mm
Stand Colour
Black
LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
No. of Speakers
4
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
40 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
10 W
Other Smart Audio Features
LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
No
LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED77W7T 77 inch OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Power Consmption Running
120 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%