LG OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/3f47d021-6205.jpg
/lg-oled83c3psa-83-inch-210-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
83 Inch (210.82 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
LG OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
32.3 Kg
Weight With Stand
41.6 Kg
Stand Colour
Silver
LG OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
2
Ethernet Sockets
1
LG OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Web OS
LG OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED83C3PSA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%