LG OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K
Release Date
5
Jun
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/5f9a5051-88c7.jpg
/lg-oled83c56la-83-inch-210-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
83 Inch (210.82 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay AirPlay 2 Apple Homekit Display Mirroring Simplink Web OS
Model
OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K TV
Launch Date
5-Jun-25
Series
C5
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
Alpha 9 Gen8 AI Processor 4K HDR (High Dynamic Range) Multi View
LG OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
28.3 Kg
Weight With Stand
33 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1842 x 1144 x 297 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1842 x 1055 x 52.9 mm
Stand Colour
Black
LG OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1
LG OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5.3
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Magic Remote
LG OLED83C56LA 83 inch (210 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%