Samsung LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
52777
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52777.png
/samsung-la32e420e2r-32-inch-lcd-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
HD ready
3GP, Asf, AVI, DAT, DivX HD plus, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, PS, TS, VOB
Wide Colour Enhancer Plus
170 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 21.4 W
Connect Share, MyRemote Apps, Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Series
Box Contents
Television, Remote, Remote Batteries, Power Cable, Warranty Card, User Manual
Samsung LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready - Display
Display Type
LCD
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
170 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Wide Colour Enhancer Plus
Samsung LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
7.7 Kg
Weight With Stand
8.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
784.4 x 182.4 x 543.3 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
784.4 x 98.1 x 52.9 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Round
Stand Weight
1 Kg
Stand Colour
Black
Samsung LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
Upscaling
Samsung LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1 Port
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
Samsung LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung LA32E420E2R 32 inch LCD HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
21.4 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%