Samsung QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K
Release Date
28
Apr
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/13b182a5-abc2.jpg
/samsung-qa43q7faau-43-inch-109-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Sun May 10 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 115 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring
Brand
Samsung
Model
QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
28-Apr-25
Series
Q7
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming
Samsung QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
6.8 Kg
Weight With Stand
7.1 Kg
Stand Colour
Black
Stand Features
3 Bezel-Less
Samsung QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung QA43Q7FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
115 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
22%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
17%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%