Samsung QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) QLED 4K
Release Date
8
Apr
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/d70f9b9b-381a.jpg
/samsung-qa65qef1au-65-inch-165-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
MPEG, MPEG-4
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
178 Degrees
16:09, 50 Hz
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 180 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Model
QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) TV
Launch Date
8-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Display
Refresh Rate
50 Hz
Response Time
8.0 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Samsung QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
16.7 Kg
Weight With Stand
17.1 Kg
Samsung QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG, MPEG-4
Image Formats Supported
PNG
Upscaling
Yes
Samsung QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Ethernet Sockets
Samsung QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Other Smart Features
Samsung QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Smart Control
Samsung QA65QEF1AU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
180 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
45%