Samsung UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K
Score
Market Status
Available
Compare
Share:
3.3
Suresh Joshi
3
Mobile
83596
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/551e4ad7-d1b1.jpg
/samsung-ua43du8300ul-43-inch-109-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 130 W
AirPlay, Display Mirroring
Model
UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Other Display Features
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K - Physical Design
Colour
Titan Gray
Weight Without Stand
8.1 Kg
Weight With Stand
8.4 Kg
Stand Colour
Other
Samsung UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K - Video Features
Yes
Samsung UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
1
Samsung UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.2
Inbuilt Apps
NA
Games
Other Smart Features
AirPlay, Display Mirroring
Samsung UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA43DU8300UL 43 inch (109 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
130 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
17%