Samsung UA60KU6000K 60 inch LED 4K
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52601.png
/samsung-ua60ku6000k-60-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
60 Inch
4K
3GP, AVI, MP4, WMV
UHD Up-Scaling, Digital Clean View, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Purcolor
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA60KU6000K 60 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Series
6
Warranty
2 Years
Box Contents
Samsung UA60KU6000K 60 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
60 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Other Display Features
Samsung UA60KU6000K 60 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
20.9 Kg
Weight With Stand
22.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1363.6 x 852.8 x 369.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1363.6 x 789.5 x 64 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Weight
2.1 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA60KU6000K 60 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA60KU6000K 60 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA60KU6000K 60 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA60KU6000K 60 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
Yes
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA60KU6000K 60 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA60KU6000K 60 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
17%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%