Samsung UA65HU8500R 65 inch LED 4K
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54579
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54579.png
/samsung-ua65hu8500r-65-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
65 Inch
4K, Slim LED
MPEG-4
Quadmatic, Micro Dimming, Ultra Clear Panel, Wide Colour Enhancer Plus
220 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, DNSe+
Brand
Samsung
Model
UA65HU8500R 65 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Series
8
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA65HU8500R 65 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
Yes
Aspect Ratio
3D TV
Yes
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
1000 Hz
Other Display Features
Samsung UA65HU8500R 65 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
24.6 Kg
Weight With Stand
28.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1449.3 x 873.5 x 294.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1449.3 x 833.4 x 36.4 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Silver
Samsung UA65HU8500R 65 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Samsung UA65HU8500R 65 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
No. of Speakers
4
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
40 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
10 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA65HU8500R 65 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA65HU8500R 65 inch LED 4K - Smart TV Features
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA65HU8500R 65 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA65HU8500R 65 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%