Hisense 43A6K 43 inch (109 cm) LED 4K vs Xiaomi Mi X Pro (L43M8-5XIN) 43 inch (109 cm) LED 4K vs Xiaomi OLED Vision 55 inch 4K
Key Feature Comparison
7
Hisense 43A6K 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
7.2
Xiaomi Mi X Pro (L43M8-5XIN) 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
9
Xiaomi OLED Vision 55 inch 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, SonyLiv, Hotstar, YouTube
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
NA
230 V
50 - 60 Hz, 95 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 245 W
4K, LED
4K, LED
4K, OLED
16:09, 60 Hz
60 Hz
60 Hz
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
Hisense
Xiaomi
Xiaomi
Model
43A6K
Mi X Pro (L43M8-5XIN)
OLED Vision 55 inch OLED 4K TV
Launch Date
5-Jun-23
13-Apr-23
27-Apr-22
Warranty
2 Years
1 Year
3 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
Display Type
LED
LED
OLED
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
43 Inch (109.22 cm)
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
60 Hz
Contrast Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
LED Backlight Type
Direct LED
Stand Colour
Black
Silver
Black
Colour
Silver
Sound Technology
Total Speaker Output
24 W
30 W
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
AAC, ADPCM, FLAC, OGG
AAC, DTS, FLAC, OGG
No. of Speakers
2
USB Ports
2 Ports
2(Side)
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
3(Side)
3 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Band Support
Dual Band
Dual Band
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
Android
Linux
Android
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Touch Controls Present
No
Voltage Requirement
230 V
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
95 W
245 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Video Formats Supported
AVI, H.263, H.264, H.265, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Vivo Mobile Phones With 4000mAh Battery Price List
Upcoming Smartphone Launches
Samsung Mobile Phones With 4000mAh Battery Price List
Panasonic Mobile Price List
Gionee Mobile Price List
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery