LG 43LW340C 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
View All
Mobile
53719
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53719.png
/lg-43lw340c-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD, Direct LED
DivX HD
Triple XD Engine, 1200:01:00
178 Degrees
16:09, 60 Hz
110 - 240 V
Model
43LW340C 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 43LW340C 43 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
300 Nits
Contrast Ratio
Response Time
9 ms
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 43LW340C 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Dimensions With Stand(WxHxD)
974.09 x 614.93 x 198.88 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
974.09 x 570.99 x 70.35 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Black
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
200 x 200 mm
Wall Mount Colour
LG 43LW340C 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
NTSC
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
LG 43LW340C 43 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), HEAAC, LPCM, MP3, MPEG
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
LG 43LW340C 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Ethernet Sockets
LG 43LW340C 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
No
LG 43LW340C 43 inch LED Full HD - Remote Features
Touch Controls Present
LG 43LW340C 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%