LG 43UF772T 43 inch LED 4K
4
LG 43UF772T 43 inch LED 4K
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
lg-43uf772t-43-inch-led-4k
Mobile
52727
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52727.png
/lg-43uf772t-43-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
4K, Slim LED
DivX HD
True 4K Engine, Ultra Luminance, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2, Ultra Surround
Model
43UF772T 43 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
LG 43UF772T 43 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
43 Inch
LED Backlight Type
Slim LED
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
LG 43UF772T 43 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
10.5 Kg
Weight With Stand
11.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
971 x 625 x 218 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
971 x 570 x 56.4 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
1 Kg
Stand Colour
Black
LG 43UF772T 43 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 43UF772T 43 inch LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 43UF772T 43 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
LG 43UF772T 43 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 43UF772T 43 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43UF772T 43 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%