LG 43UH617T 43 inch LED 4K
4
LG 43UH617T 43 inch LED 4K
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
lg-43uh617t-43-inch-led-4k
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52617.png
/lg-43uh617t-43-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch
4K, Slim LED
DivX HD
UHD Mastering Engine, 3D Color Mapping, HDR (High Dynamic Range), WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
16:09, 100 Hz
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Ultra Surround
Model
43UH617T 43 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
2 Years
Box Contents
LG 43UH617T 43 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
43 Inch
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
LG 43UH617T 43 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.7 Kg
Weight With Stand
9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
976 x 633 x 217.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
976 x 583 x 56.7 mm
Stand Weight
0.3 Kg
Stand Colour
Black
LG 43UH617T 43 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG 43UH617T 43 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 43UH617T 43 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side), 2(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
No
LG 43UH617T 43 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 43UH617T 43 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43UH617T 43 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
45%