LG 50UR9050PSK 50 inch (127 cm) LED 4K
4
Suresh Joshi
View All
Mobile
89516
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/5b10985f-b5b4.jpg
/lg-50ur9050psk-50-inch-127-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K, Edge LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay, Apple Homekit, Simplink, Web OS
Model
50UR9050PSK
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 50UR9050PSK 50 inch (127 cm) LED 4K - Display
4K
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 50UR9050PSK 50 inch (127 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
13 Kg
Weight With Stand
13.4 Kg
Stand Colour
Black
LG 50UR9050PSK 50 inch (127 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 50UR9050PSK 50 inch (127 cm) LED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 50UR9050PSK 50 inch (127 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Ethernet Sockets
LG 50UR9050PSK 50 inch (127 cm) LED 4K - Smart TV Features
Inbuilt Apps
NA
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 50UR9050PSK 50 inch (127 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 50UR9050PSK 50 inch (127 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%