Sony BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K
Release Date
8
May
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/9b8cf493-bfb3.jpg
/sony-bravia-2-k-50s22bm2-50-inch-127-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Sony
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
178 Degrees
16:09, 60 Hz
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 122 W
AirPlay AirPlay 2 Apple Homekit Bravia Sync Display Mirroring Android
Dolby Atmos
Brand
Sony
Model
BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
8-May-25
Series
BRAVIA 2
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Sony BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
4k Processor X1 HDR (High Dynamic Range)
Sony BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
9.8 Kg
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1111 x 655 x 80 mm
Sony BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Image Formats Supported
GIF, JPEG
Video Signals
HDMI
Sony BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Audio, Dolby Atmos
Audio Formats Supported
MP3, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Dolby Atmos
Sony BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
HDMI (4 Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Ethernet Sockets
Sony BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
Voice Recognition
Other Smart Features
Sony BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Sony BRAVIA 2 K-50S22BM2 50 inch (127 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
122 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%