Sony BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 inch (139 cm) QD-OLED 4K
Release Date
8
May
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/f60b7e54-828d.jpg
/sony-bravia-8-ii-k-55xr80m2-55-inch-139-cm-qd-oled-4k-smart-tv-price-in-india
Sony
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 91 W
AirPlay, Bravia Sync, Display Mirroring, Android
Dolby Atmos
Brand
Sony
Model
BRAVIA 8 II K-55XR80M2
Market Status
Available
Launch Date
8-May-25
Series
BRAVIA 8 II
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Sony BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 inch (139 cm) QD-OLED 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
120 Hz
Other Display Features
XR Processor, HDR (High Dynamic Range)
Sony BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 inch (139 cm) QD-OLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
17.2 Kg
Weight With Stand
18.4 Kg
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Silver
Sony BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 inch (139 cm) QD-OLED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Signals
HDMI
Sony BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 inch (139 cm) QD-OLED 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Sound Technology
Dolby Audio, Dolby Atmos
Total Speaker Output
50 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Dolby Atmos
Sony BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 inch (139 cm) QD-OLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
HDMI (4 Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Side)
Headphone/Speaker output ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Sony BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 inch (139 cm) QD-OLED 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Inbuilt Apps
Netflix, Prime Video
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
Sony BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 inch (139 cm) QD-OLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Sony BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 inch (139 cm) QD-OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
91 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
17%
45%