LG 32LQ573BPSA 32 inch LED HD-Ready
4
Score
Release Date
5
may
22
Market Status
Available
Compare
Share:
4.8
Suresh Joshi
5
Mobile
61148
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/554d9bc4-2b2f.jpg
/lg-32lq573bpsa-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
32 Inch
HD ready
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Web OS
Model
32LQ573BPSA 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Available
Launch Date
5-may-22
Box Contents
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
LG 32LQ573BPSA 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 32LQ573BPSA 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
4.85 Kg
Weight With Stand
4.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
739 x 472 x 168 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
739 x 441 x 84 mm
Stand Colour
Black
LG 32LQ573BPSA 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 32LQ573BPSA 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Ethernet Sockets
LG 32LQ573BPSA 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Yes
Bluetooth
Bluetooth Version
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar and many more
Other Smart Features
Web OS
LG 32LQ573BPSA 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
IR (Infra red)
Cell Requirement
2 AAA
LG 32LQ573BPSA 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%